Ziemie dawnej Rzeczpospolitej pod zaborem austriackim (lata 1772 - 1918) potocznie nazywano Galicją.Tereny na zachód od Sanu ( z Krakowem ) zaczęto umownie nazywać Galicją Zachodnią, pozostałą część ( ze Lwowem ) Galicją Wschodnią. Teren Podkarpacia ulokowany jest więc na granicy obu części Galicji i tu spotkały się wpływy kultur ze Wschodu i Zachodu. Siedzibą władz prowincjonalnych monarchii habsburskiej ( Galicji ) był Lwów. Galicja uzyskała autonomię w latach ( 1867 -73 ) i zaczęły tu działać takie instytucje jak: Sejm Krajowy, Krajowa Rada Szkolna itp. Przy nazwach instytucji galicyjskich obowiązywał skrót: C.K. / cesarsko - królewski / i stąd na pocztówkach wydawanych dla tej części monarchii Austriacko - Węgierskiej widzimy np.:
W pamięci mieszkańców Jasła i okolic zaznaczył się w szczególny sposób rok 1900. Wtedy na terenie powiatu jasielskiego i krośnieńskiego przeprowadzone zostały manewry armii austro - węgierskiej. Manewry z roku 1900 nie były pierwszymi na terenie Galicji, ale do historii przeszły jako największe. Wzięło w nich udział około 180 tyś. żołnierzy i oficerów. Ze względu na dogodne połączenia komunikacyjne Jasło zastało wyznaczone na siedzibę naczelnego Dowództwa. Manewry zawsze osobiście nadzorował cesarz Franciszek Józef I. Zapowiedź jego przyjazdu do Jasła była dla władz miasta wielkim wyzwaniem. Podstawowym problemem okazało się przygotowanie kwater dla cesarza, jego świty i dostojnych gości. W budżecie Rady Powiatowej za 1900 r. pojawią się po stronie wydatków pozycja - wydatki nadzwyczajne na kwotę 4200 koron. Na siedzibę dla Najjaśniejszego Pana wybrano okazały gmach Rady Powiatowej.
Manewry rozpoczęty się 11 września i trwały do 16 września 1900 r. Cesarz wyruszył z Wiednia i po krótkim postoju w Krakowie przybył specjalnym pociągiem do Jasła już wieczorem 10 września. W pociągu tym cesarz spędził noc na dworcu w Jaśle. Rano 11 września cesarz udał się na wizytację manewrów, z której powrócił około 11 przed południem. W pobliże "pola bitwy" podjeżdżał pociągiem, a następnie przesiadał się na swego ulubionego konia. Szczególnie uroczysty był dzień 13 września. W dniu tym Franciszek Józef I przyjmował hołd składany przez dostojników przybyłych z całej Galicji. W dniu 16 września miała miejsce uroczystość w Jasielskiej Farze. W uroczystej Mszy celebrowanej przez bp. Pelczara uczestniczył dostojny monarcha. Po Mszy w pawilonie, w parku miejskim nastąpiło omówienie manewrów, zakończone uroczystym obiadem.
Dzień 16 września był ostatnim dniem pobytu cesarza w Jaśle. Uroczystość pożegnalna miała miejsce w przygotowanych wcześniej pomieszczeniach dworca kolejowego w Jaśle. O godzinie 6.00 po południu cesarz opuścił Jasło ukontentowany z przyjęcia jakie zgotowało dla niego Jasło i z wyniku manewrów. Ten sam motyw został bowiem wykorzystany na innych pocztówkach i stanowi jeden z elementów kompozycyjnych pocztówki zatytułowanej:"Pozdrowienia z manewrów cesarskich w Jaśle".